Sony’nin Xperia ailesi en yeni modeliyle bir kez daha spot ışıkların önüne çıkıyor. Değişmeyen tasarımıyla Sony Xperia XZ1 ikna edici bir cihaz olabilecek mi dersiniz?

Akıllı telefon pazarı bu aralar oldukça hareketli bir dönemden geçiyor. Çerçevesiz ekran, kablosuz şarj derken yeniden hareketlenen tasarım, donanım ve hatta yazılım alanı yeni bir soluk getirdi diyebiliriz. İnceleme için gelen cihazlar sundukları yeni özelliklerle heyecanlandırırken keşfetme isteğini de ortaya çıkarıyor. Öte yandan Sony’de işler bu şekilde yürümüyor.

Sony’nin Xperia serisini incelemek günden güne daha zor hale geldi desek abartmış olmayız herhalde. Test merkezinden geçen sayısız farklı kutu içinden çıkan benzer cihazlarla Sony’nin bu süreci kolaylaştırdığını da söyleyemeyeceğiz. Nitekim test merkezimizde yine en yeni Sony Xperia modellerinden biri var. Ancak gerçekten de “yeni” bir cihaz mı işte bunu biraz tartışacağız.

AYNI TAS AYNI HAMAM

Söze ilk olarak en zor kısımdan, tasarımdan başlayacağız. Söz konusu Sony Xperia modelleri olduğunda her yeni çıkan cihazla beraber inceleme yapmak da giderek zorlaşıyor. Zira Sony tasarımı neredeyse hiç değiştirmiyor. Ancak elbette daha önce hiç Sony cihaz kullanmamış kişiler için bu “değişmez Xperia tasarımı” nedir açıklayacağız.

Öncelikle bir önceki sayısız modelde olduğu gibi Sony dikdörtgen tasarım çizgisinden şaşmamış. Yapılan en yakın değişiklik ise cihazın selefinde de gördüğümüz yuvarlatılmış yan kenarlar. Tutuşu kolaylaştırmak için yapılmış bu hamle Xperia tasarım tarihindeki değişikliklerin en büyüklerinden biri diyelim siz anlayın. Öte yandan cihazın pürüzsüz lineer tasarımı artık sürekli karşılaşıyor olmamıza rağmen hala premium bir algı oluşturmayı başarıyor. Cihaz ne çok ince, ne çok kalın. Bize göre ideal bir kalınlıkta hatta. Çünkü cihazlar inceldikçe elde tutmak da zorlaşıyor. Pürüzsüz gövde tasarımı elde gerçekten iyi hissettiriyor ve kaymıyor. Ancak kumaş üstünde cihazın adeta “uçtuğunu” belirtelim. Çantanızdan bir şey alırken iki saniyeliğine dahi bacağınızın üstünde bırakmamanız gerekiyor yani. Metal yüzeye sahip olan cihazın siyah modelini inceledik. Cihazın arkasında belli belirsiz bir çıkıntıyla arka kamera yer alıyor. Arka kamera ve yeni sensör özelliklerine kamera kısmında değineceğiz. Cihazın değişmeyen ve bize göre değişmemesi gereken en önemli tasarım hamlelerinden biri ise yan tarafta bulunan parmak izi sensörü. Geçmişteki incelemelerde de Sony’nin bu tercihini övmüştük. Düşüncemiz hala değişmedi, bize göre parmak izi sensörü için ideal konum diyebiliriz.

Öte yandan parmak izi için oldukça kullanışlı bir yer bulmasına karşın Sony ön panelde çerçevesiz tasarıma geçmiyor. Cihaz 5,2 inçlik ekranla geliyor. Ancak ekranın hem üstünde hem de altında bir parmak kalınlığında bir boşluk bulunuyor. Artık değişmesi gereken tasarım hem demode görünüyor hem de o kalın boşlukla göze hoş gelmiyor. Sony’nin gelenekselci tutumunu bir an önce değiştirmesi şart. Zira artık trendlerin çok dışında cihazlar üretiyor. Piyasada farklılaşmakla geçmişte takılı kalmak arasında ne yazık ki büyük bir fark bulunuyor.

Ekran özellikleriyle biraz daha devam edelim. Ekran Full HD çözünürlük sunuyor. Açıkçası uzun pil ömrü için bu tercihi mantıklı buluyoruz. Öte yandan ekranın HDR olduğunu söyleyelim. HDR’ın ekran kalitesine katkısı ise oldukça büyük. Çok daha canlı renkler sunduğu için cihaz HDR destekli video içeriklerde adeta görsel şölen sunuyor. Ekranın parlaklığının da oldukça başarılı olduğunu bu noktada eklemeden geçemeyeceğiz. Özellikle bol bol video izliyor ya da oyun oynuyorsanız, Xperia XZ1’in ekranından oldukça keyif alacağınızı söyleyebiliriz. Bir diğer değişmez özelliğimiz ise suya dayanıklılık. Geçmişteki cihazlarda olduğu gibi Xperia XZ1’de IP65 ve IP68 standartlarında suya dayanıklılık sunuyor.

YÜKSEK PERFORMANS

Biraz da cihazın sunduğu performanstan bahsedelim. Teknik detaylara söyle bir baktığımızda karşımıza Snapdragon 835 işlemci ve 4 GB RAM çıkıyor. Açıkçası cihazın fazlasıyla akıcı çalıştığını söyleyebiliriz. Oyunlarda da herhangi bir fps düşüşüne rastlamadık. Cihaz sunduğu donanımla hemen her uygulamayı rahatlıkla çalıştırabilecek düzeyde. Geçmişte fazlasıyla ısınan Xperia cihazların aksine Xperia XZ1’de dikkat çeken bir ısınma problemi yaşamadığımızı da belirtelim. Android 8.0 ile gelen cihazın dinamik arayüzünde herhangi bir değişiklik yok. Ana ekranda belli başlı uygulamalar yer alırken, tüm uygulamalar için bir “Uygulamalar” sekmesi bulunuyor. Klasik arayüzde “Geri, ana ekran, tüm uygulamalar” tuşları ise ekranın altındaki yerini koruyor. Ana ekran tuşuna ayrıca Google Assistant tanımlanmış. Hızlı bir şekilde oradan ulaşmanız mümkün. Xperia XZ1 tek hafıza seçeneğiyle geliyor o da 64 GB. 256 GB’a kadar da microSDXC kartları destekliyor. Merak edenler için AnTuTu puanını da eklemeden geçmeyelim. Cihaz yaptığımız benchmark testinde 162.298 puan aldı. Bu noktada cihazın benchmark testinde dişli rakiplerin gerisinde kaldığını söylemeliyiz.

Xperia XZ1’de cihazı multimedya amaçlı kullanacak olanların hoşuna gidecek bir diğer şey stereo hoparlör bulunması. Açıkçası cihaz yüksek ve temiz ses deneyimi sunuyor. Oyun ve video deneyimine bir artı olarak yansıdığını söyleyebiliriz.

Gelelim pil konusuna. Cihazda 2.700 mAh kapasiteli pil bulunuyor. Rakiplerine kıyasla düşük gibi görünse de yazının başında bahsettiğimiz gibi Full HD ekran bile pil tüketimine ciddi etkilerde bulunuyor. Öte yandan genel çerçevede Xperia XZ1’in pil yönetimi fazlasıyla başarılı. Ancak bu Xperia ailesi için bir yenilik diyemeyeceğiz. Pil yönetimi cihazların her daim en güçlü noktalarından biri olmuştu zaten. Ayrıca Smart Stamina 3.0’ın yer aldığı cihazda STAMINA modu ile pil yönetimine katkıda bulunabilirsiniz. Kısaca özetlemek gerekirse Xperia XZ1 ile bir günü çok rahat tamamlamanız mümkün. Ayrıca Xperia XZ1 hızlı şarjı da destekliyor. Burada hemen bir eksiyi belirtmeden geçmeyelim. Metal gövdeden de anlayacağınız üzere cihazda kablosuz şarj desteği bulunmuyor. Artık hemen her firmanın geçiş yaptığı bu özelliğe Sony cihazlarında ne zaman yer verecek merak ediyoruz.

3D OLUŞTURUCU

Sony’nin bilinirliği en yüksek alanlardan biri kamera ve kamera teknolojileri. Haliyle firmanın akıllı telefonlarında da üst düzey bir deneyim sunması bekleniyor. Kağıt üzerinde baktığımızda gerçekten cihazda iddialı bir donanım yer alıyor. Sony’nin fotoğraf makinelerinde de yer verdiği Motion Eye teknolojisine sahip olan arka kamerada, akıllı telefonlar için üretilen Exmor RS sensör ve BIONZ görüntü işlemci bulunuyor. Cihazın fotoğraf işleme hızı gerçekten hayranlık uyandırıcı bunu eklemeden geçmeyelim. Çektiğiniz anda fotoğraf işleniyor ve galerideki yerini bekletmeden alıyor. 19 megapiksel çözünürlük sunan arka kamera gün ışığında fazlasıyla başarılı ve pek çok kullanıcıyı memnun edecek seviyede. Düşük ışık performansı ise tartışılır düzeyde. Işık azaldıkça cihazın oluşturduğu noise da artıyor tabii. Cihazın “pasif” özelliklerinden biri Öngörülebilir Yakalama. Bu özelliği dilerseniz ayarlardan kapatabiliyorsunuz. Cihazın ön ve arka kamerası otomatik modda çekim yapılırken çekilen nesne ya da manzarayı ayırt ederek çekimi ona göre gerçekleştiriyor. Ancak zaman zaman yanıldığını da eklememiz gerek. Örneğin kamerayı masadaki bir diğer akıllı telefona doğrulttuğumuzda “yemek modu”nda çekim yaptı. 4K video çekim yapabilen arka kameranın en sevdiğimiz özelliği ise bir kez daha süper yavaş çekim oldu. 960 fps’de çekim yapan arka kamera gerçekten etkileyici kareler yakalamayı mümkün kılıyor. Ancak alışana kadar bazen doğru anı ıskalamanız mümkün.

Cihazın ön kamerası ise 13 megapiksel çözünürlük sunuyor. Açıkçası ön kamerayı başarılı bulduk ancak yer yer “saç” ve benzeri dokularda hafif bir pastelleşme yapıyor. Sosyal medyada selfie paylaşacak kullanıcılar için büyük bir sorun olmayacağını düşünüyoruz. Cihazın ön kamerası bu tarz çekimler için fazlasıyla yeterli. Ön kameranın yanında aktif bir flaş yer almıyor, ancak düşük ışık koşulları için “ekran flaşı” özelliği de mevcut.

Gelelim cihazdaki en büyük farklılığa. Açıkçası bizi de en çok heyecanlandıran özelliklerden biriydi bu. Xperia XZ1’de 3D baskı için kendi yüzünüzü ya da sahip olduğunuz herhangi bir eşyayı taratabiliyorsunuz. 3D oluşturucuyla gelen cihaz tam kafa taraması ya da yüz taraması gibi seçenekler sunuyor. Bunlar dışında yemek taraması ve serbest tarama diye iki seçenek daha var. Açıkçası bu özellik oldukça ilginç ve bir makersanız fazlasıyla heyecan verici. Ancak pratikte ne yazık ki işler o kadar kolay değil. Çünkü cihaz sizden etrafın boş olmasını ve odanın eşit derecede aydınlatılmış olmasını istiyor. Yaptığımız sayısız denemede mükemmel sonuca ulaşamadık ancak aralarından bir tanesi kabul edilebilir bir sonuçtu diyebiliriz. Özellik heyecan verici ancak uygulaması pek kolay değil anlayacağınız. Taramayı başarılı bir şekilde yaptıktan sonra sosyal medyadan paylaşabiliyor, 3D yazıcınızla basabiliyorsunuz. Eğlenceli bir özellik ancak her kullanıcıya da hitap etmediği kesin.

Gün sonunda Xperia XZ1, başarılı ancak trendlerin gerisinde kalmış bir cihaz olmaktan kurtulamıyor.

DETAYLAR

Değişmeyen tasarım
Sony Xperia serisine dahil olan her yeni cihazla, cihazları ayırt etmek zorlaşıyor.

Renk seçenekleri
Xperia XZ1, Yakamoz Mavisi, Sıcak Gümüş, Uzay Pembesi ve Siyah renk seçenekleriyle geliyor.

3D Tarama
3D tarama özelliğiyle kendi figürünüzü 3D yazıcıyla bastırabilirsiniz.

Ekran
Cihazın HDR ekranı canlı renkler sunarak multimedya deneyimi zenginleştiriyor.

Dayanıklı gövde
Cihaz IP65/68 standartlarında suya dayanıklı gövdeyle geliyor.

İşletim sistemi
Xperia XZ1, Android Oreo işletim sistemine sahip.

TEKNİK ÖZELLİKLER VE PUANLAMA

Sony Xperia XZ1
Editör Yorumları

Sony her yeni Xperia cihazıyla sanki aynı cihazı üretiyormuş gibi bir his uyandırıyor. Xperia XZ1 güçlü bir cihaz, ancak trendlerin çok gerisinde. Bu da rakipleriyle karşılaştırıldığında “eski” algısı yaratıyor. Sony’nin kabuğundan çıkması ve risk alması gerekiyor.

Teknik Özellikler

Ekran
• 5,2 inç, 1920×1080 piksel, HDR
İşletim sistemi
• Android 8.0
İşlemci
• Qualcomm Snapdragon 835

Bellek
• 4 GB RAM
• 64 GB dahili depolama
• (256 GB’a kadar microSDXC desteği)

Kamera
• 19 MP, Motion Eye arka kamera
• 13 MP ön kamera

Bağlantılar
• A-GNSS (GPS + GLONASS), WiFi Miracast, Bluetooth 5.0, NFC

Batarya
• 2.700 mAh

Boyutlar / Ağırlık
• 148 x 73 x 7,4 mm
• 156 gr

Fiyat
2.599 TL

Artı/Eksi

+ Parmak izi sensörü konumu, HDR ekran, 3D oluşturucu
– Değişmeyen tasarım, kablosuz şarj desteği yok

Puanlama

9,4 / 10