Türkiye’nin otomobili olacak olan ‘yerli otomobil’ projesine destek her geçen gün artıyor.

Ayrıntıları netleşmeye başlayan ve CEO atama aşamasına gelinen ‘Türkiye’nin Otomobili’ projesine Borusan da destek vermek istiyor. Sanayide özellikle de otomotivde devrim yaratacak bir malzeme olarak görülen kompozite odaklanan Borusan ArGe, 1.5 yıldır çalıştığı ve patentini aldığı kritik 6 ürünün yerli otomobilde kullanılması için görüşmelere başlayacak.

REKABETTE FARK YARATIR
Bu karbon fiber kompozitlerin metalden 5 kat hafif olmasına rağmen araç güvenliğini katladığını anlatan Borusan ArGe Genel Müdürü Dr. Murat Yıldırım, “Yerli ve milli olmak her alanda çok önemli. Kompozitin yerli otomobilde olmasını istiyoruz. Projeye özellikle rekabette ciddi katkı sağlar, fark yaratır. Bu konuda TÜBİTAK’la görüşeceğiz, babayiğitlerle işbirliği yapabiliriz” dedi. Borusan ArGe, Paris’te 6-8 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen JEC World 2018’de kompozit malzemeden geliştirdiği 6 ürününü tanıttı.

2 MİLYAR DOLARLIK PAZAR
Bu kapsamda sohbet ettiğimiz Yıldırım, “Borusan ArGe, Kasım 2015’te kuruldu. Küresel oyuncu olma hedefiyle yola çıktık. Endüstri 4.0 ve dijitalleşme harıl harıl çalıştığımız alanlar” dedi. Artık malzemede de bir devrim yaşandığını vurgulayan Yıldırım, “Daha az yakıt ve daha az karbondioksit salınımı için her şey hafiflemek zorunda” ifadelerini kullandı. Kompozitin dünyada otomotivde 2 milyar dolarlık bir pazara ulaştığını belirten Yıldırım’a göre, bu büyüklüğün 2022’de 4.3 milyar dolara, 2030’da 40 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.