Oscar 2023: “Saint Omer” en iyi yabancı film dalında kısa listeye kalan 15 film arasında

Oscar 2023: “Saint Omer” en iyi yabancı film dalında kısa listeye kalan 15 film arasında

Alice Diop’un “Saint Omer” filmi En İyi Yabancı Film dalında Akademi’nin kısa listesinde

Alice Diop’un uzun metrajlı filmi Saint Omer, En İyi Uluslararası Film Oscar’ı için yarışıyor. Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi 21 Aralık 2022 tarihinde 15 filmden oluşan kısa listesini açıkladı. Fransa’yı 2023 Oscar’larında temsil etmek üzere seçilen drama, 15 aylık bebeğini gelgit sırasında kuzeydeki bir sahile bırakarak öldürmekle suçlanan Senegalli bir göçmen olan Guslagie Malanda’nın canlandırdığı Laurence Coly’nin hikayesini anlatıyor. Başlığı, 2013 yılında bu suçla ilgili davanın görüldüğü Saint-Omer kasabasının adından esinlenen Saint Omer, izleyiciyi mahkeme salonuna yerleştiriyor.

Film, şimdiye kadar belgesellerde uzmanlaşan 43 yaşındaki yönetmenin, RER B’nin geçtiği bir bölge ve sakinleriyle tanışmak üzere çıktığı yolculuğu anlatan ve büyük beğeni toplayan “Nous” (2021) da dahil olmak üzere ilk kurmaca filmi. Venedik Film Festivali’nde aldığı çifte ödülden bu yana Saint Omer ödül ve adaylıklarını biriktiriyor. En sonuncusu: Albert Serra’nın Pacifiction – Tourment sur les îles’i ile ortaklaşa kazandığı Prix Louis-Delluc 2022.

Ciddi rakipler
Alice Diop’un filminin Yakın (Belçika), Korsaj (Avusturya), Ayrılma Kararı (Güney Kore), EO (Polonya), Kutsal Örümcek (Meşhed Geceleri, Danimarka), Bardo, Bir Avuç Gerçeğin Hikayesi (Meksika) ve Batı Cephesinde Sessizlik (Almanya) ve Arjantin,1985 (Arjantin) gibi ciddi Oscar adaylıkları bulunuyor.

Fransız filmi En İyi Yabancı Film kategorisinde The Cairo Conspiracy (İsveç), The Blue Caftan (Fas), Joyland (Pakistan), Last Film Show (Hindistan), The Quiet Girl (İrlanda) ve Return to Seoul (Kamboçya) ile yarışıyor.

95. Akademi Ödülleri 12 Mart 2023 tarihinde Los Angeles’ta gerçekleştirilecek. Beş finalist 24 Ocak 2023 tarihinde açıklanacaktır. En İyi Uluslararası Film Oscar’ını kazanan son Fransız filmi 1993 yılında Régis Wargnier’in Indochine filmiydi.